možeš li voljeti nekoga koga ne razumiješ? (kak se to radi)

Ovdje spadaju teme koje se ne mogu svrstati u ostale forume. SVE privatne prepiske i dogovore vodite u podforumu dnevna soba.
Odgovorite

možeš li voljeti nekoga koga ne razumiješ?

mogu
8
62%
ne mogu
2
15%
što je ljubav
2
15%
ne znam baš
1
8%
 
Ukupno glasova: 13

Avatar
rainbow
Postovi: 3580
Pridružen/a: 23 kol 2010 22:41

možeš li voljeti nekoga koga ne razumiješ? (kak se to radi)

Post Postao/la rainbow » 27 vel 2011 16:07

Malo možda filozofska tema, al zašto ne (bila sam čitala temu na gay.hr gdjee momak pita jel normalan ako ne voli roditelje i braću/sestre)
Nedavno sam imala konflikt s ocem, tj razgovor sa povišenim tonom, njegovim suzama (vidjeh to valjda svega tri puta u životu) u kojemu je on izgovorio rečenicu "ja tebe nikad nisam razumio". Što je mene rasturilo. Ne toliko zbog činjenice da me nije razumio, nego zbog činjenice da nikada sa mnom nije pričao na način da bi me išta mogao razumjeti, njegova komunikacija se svodi na rečenice tipa "jesi jela?", "kad se vraćaš s puta?", "jel ti treba para?" (i znam da je takav kakav je, i da ga niko to nije naučio, i da je velika dobrica i to sve, al je to jedna strana medalje, druga je da si ja nekako zamišljam da bi roditelj bio neko s kim moš sve pričat i ko će se potruditi da razumije tvoj kut viđenja i dati ti podršku i sl....). Može li mene voljeti netko ko me ne poznaje (moje misli, osjećaje, svjetonazore, potrebe), mogu li ja voljeti nekog koga ne poznajem (što je to ljubav :D ); kako voliti nekoga koga ne razumiješ? Kaj vama pada na pamet?
Jel volite svoje roditelje zbog osoba kakve jesu ili zato što su vam eto roditelji ili neka kombinacija ili?
Ja bome ne znam, osjećam tu jaku emotivnu vezanost i za ćaću i za oba brata, al ne znam jel to ljubav (pretpostavljam da je barem dio tog spektara nešto što bismo mogli nazvati ljubav, al, dobro, ja općenito imam dvojbu oko toga što je ljubav, što potreba, što vezanost...teško mi je nekad razgraničiti te razne faktore).
Da li je razumijevanje preduvjet za ljubav? Ili je dostatno prihvaćanje i eventualno poštovanje, možeš li poštovati nešto što ne razumiješ?
(aj da se ne zapetljavam dalje :) )

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: možeš li voljeti nekoga koga ne razumiješ? (kak se to radi)

Post Postao/la Kroacija » 27 vel 2011 16:45

pitala sam se i sama istu stvar puno puta. ne razumijem svoje roditelje u mnogo toga, npr. nisu otvoreni koliko bih ja zeljela, pitanje gej ljudi i slicno. u drugu ruku, s godinama sve vise vidim slicnosti mene i njih. njihove karakterne kombinacije. volim ih jer osjecam postovanje prema njima i jer znam da je njihova ljubav bezuvjetna prema meni, s moje strane je jednako.
kod mene je obrnuto - ja sam ekstra zatvorena prema njima, dok se oni brinu za svaku sitnicu u vezi mog zivota i zele da komuniciram s njima i podijelim ako me nesto muci.

volim prijatelje, iako takodjer neke ne razumijem. kad ne razumijem, sve kazem u lice i diskutira se o tome. ali mislim da sam stvarno jebeno dobar frend kada mi je stalo. samo sto je meni rijetko bas stalo.
drago mi je kada ljudi primjecuju da mi je stalo do njih.
volim takodjer jer prihvacaju mene, u svakom obliku i stanju :)

Avatar
jpeg
Postovi: 5413
Pridružen/a: 02 stu 2005 00:10
Spol/rod: žensko

Re: možeš li voljeti nekoga koga ne razumiješ? (kak se to radi)

Post Postao/la jpeg » 27 vel 2011 16:47

pa, ne moram razumjeti i slagati se, ali volim kod drugog neke mote koje nemam, mozda im se i divim, mogu uzivat u nekim drugim nacinima kojima djeluje u sto drugih sfera.
meni je zao sto ne mogu nauciti ljude da je lako voljeti nekog i pokazati mu na tisucu nacina.
to je ono sto konkretno spominjes kod starog, ne zna pokazati jer nije naucen. ili je to postala skuza.

Ameli
Postovi: 6513
Pridružen/a: 16 kol 2007 23:18

Re: možeš li voljeti nekoga koga ne razumiješ? (kak se to radi)

Post Postao/la Ameli » 27 vel 2011 18:00

mnogo pitanja
Ja bi na samo jedno odgovorila sa mjesta roditelja.
Teško je biti roditelj, još teže savršen roditelj. I kad misliš kako za svoje dijete najbolje znaš i da ga najbolje poznaješ, počesto pogriješiš, jer ga u biti ne slušaš od samog početka, ne pratiš njegove korake, želje. Gledaš al ne vidiš. I u biti ponekad, od ljubavi i straha da mu se ne bi nešto loše desilo, prečvrsto ga držiš u zagrljaju. A taj zagrljaj zna počesto biti bolan i gušiti dobar odnos roditelja i djeteta.
Moja je ljubav neupitna, a dal ću sutra joj reći kako je ne razumijem, nažalost, vjerovatno da.
Ma koliko god se trudila biti prijateljica, ipak sam prije svega sam roditelj. :pardon:

Avatar
funcutica
Postovi: 417
Pridružen/a: 28 svi 2010 01:38
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: 45°47'N 15°56'E

Re: možeš li voljeti nekoga koga ne razumiješ? (kak se to radi)

Post Postao/la funcutica » 27 vel 2011 19:45

interesantno. :)
prvo što moram napisati je da svijet nije crno bijel i da nismo svi isti. to je jedna stvar koja mi polako sjeda u glavu posljednjih nekoliko mjeseci. svačija ljubav je drugačija, neki vole samo zato, osjećaju to i ne traže ništa dublje iza tih emocija, dovoljno im je voljeti, neki drugi vole s razlogom, osjećaj se javlja tek kad u drugim ljudima pronađu one neke vrijednosti koje cijene.

ja se mogu diviti nečemu, biti zapanjena, ponesena, zaljubljena, oduševljena, mogu i poštovati ljude, ako su njihova djela kvalitetna i njihove riječi iskrene, ali to nije ljubav. razumijevanje je ključ, nakon njega poštovanje i onda se tek u meni pojavi pravi osjećaj ljubavi. zato kad volim nema iznenađenja, ni straha, ni nepovjerenja, ni razočaranja. jednostavno prihvaćam cijelu osobu, ne samo djeliće koji mi odgovaraju i koji mi se sviđaju, upravo zato što razumijem. mislim da je to definicija moje ljubavi.

što se roditelja tiče, ja sam zahvalna svojima na bezbroj malih i velikih stvari, ali ne mogu tu zahvalnost nazvati ljubavlju. previše je tu bilo razočaranja s obje strane. oni su iznevjerili onu sliku savršenih ljudi kakve sam ja zamišljala jer ih nisam poznavala, a ja sam iznevjerila onu sliku njihovog dobrog djeteta jer su oni prestali poznavati mene.
a nakon što smo se pogubili, nismo se mogli više razumjeti, trudili smo se nekad, ali nikad istodobno i naposljetku ostali razočarani i izmireni sa pristojnim frazama: "dobar dan", "doviđenja" i "dolaziš li u nedjelju na ručak?"
taj odnos je zapravo osjećaj povezanosti i pripadnosti, jer ja sam njihova i oni su moji, i zato želim da budu sretni i dobro, i oni meni žele isto. ali ljubav je ipak nešto više.

na kraju moram reći da se divim ljudima koji mogu samo voljeti, tek tako, jer to osjećaju. kojima sve to dolazi prirodno, bez velike racionalizacije. :)
Second to the right, and straight on till morning.

Avatar
call_me
Postovi: 2892
Pridružen/a: 19 sij 2010 21:17
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: možeš li voljeti nekoga koga ne razumiješ? (kak se to radi)

Post Postao/la call_me » 28 vel 2011 03:18

da, mozes. jer nisu svi za sve, ali je svatko za nesto. i ako me moji roditelji ne razumiju u mnogocemu, ja znam da su oni jedini na svijetu koji bi za mene stosta sto nitko ne bi. i to jeste ljubav. zasto ljubav ograniciti samo na one koji nas u potpunosti razumiju? ja samoj sebi nisam u potpunosti uvijek razumljiva i objasnjiva, kamoli drugima, i zahvalna sam ako me takvu vole. zasto onda svoju ljubav ne dopustati drugima koji nam nisu uvijek razumljivi?
to se, mislim, zove odrastanje. ne-idealiziranje ljudi. voljenje unatoc realnim slabostima i manama. roditelji included.

michelle

Re: možeš li voljeti nekoga koga ne razumiješ? (kak se to radi)

Post Postao/la michelle » 28 vel 2011 14:24

Može se. Ima više vrsta ljubavi, razlozi za ljubav su svestrani, no vjerujem da međusobno razumjevanje svakako pospješuje povezanost dviju osoba pa samim time i osjećaje koji idu uz to. Razlikuju se onda samo intenziteti ljubavi.

Avatar
pihach
Postovi: 2541
Pridružen/a: 05 sij 2010 20:40
Status: U vezi
Lokacija: gradski asfalt
Kontakt:

Re: možeš li voljeti nekoga koga ne razumiješ? (kak se to radi)

Post Postao/la pihach » 28 vel 2011 21:10

Može li mene voljeti netko ko me ne poznaje (moje misli, osjećaje, svjetonazore, potrebe), mogu li ja voljeti nekog koga ne poznajem (što je to ljubav :D ); kako voliti nekoga koga ne razumiješ?
mogu li voljeti nekoga koga ne poznajem?
kako to mislis 'ne poznajem'? ne poznajem osobno (face2face) ili ne poznajem osobnost te osobe?

kako voljeti nekoga koga ne razumijes? hmm... znam brdo ljudi koje volim/dragi su mi upravo zato sto ih ne razumijem (njihove stavove u 21. stoljecu i zivotne poglede) i toliko me odusevljavaju time sto smo medjusobno suprotni da sam ushicena svaki puta kad se trebamo vidjeti.
gdje bi svijet dosao kad bi se svi razumjeli?
to bi, po meni, znacilo da svi imamo iste vrijednosti, norme, stavove, svjetonazore i krecemo s istih tocaka.
ja sam odusevljena razlicitostima u svijetu i nacinima na koji se ljudi pokusavaju shvatiti, sporazumjeti i komunicirati.
Jel volite svoje roditelje zbog osoba kakve jesu ili zato što su vam eto roditelji ili neka kombinacija ili?
kombinacija - volim ih jer se brinu o meni vec 24 godine, svasta sam im priredila, a oni su i dalje uz mene emotivno, psihicki, fizicki i materijalno te vrlo cvrst oslonac.
ujedno ih volim kao osobe jer su zreli, odrzavaju brak vec 28 godina iako su prosli sranja i sranja te vidim u njima uzore za svoj zivot - privatni i poslovni.
ne mogu reci da me razumiju, ali shvacam otkud dolaze uvrede s njihove strane i deracina - neznanje i tesko djetinjstvo/los odgoj.
ponosna sam sto sam prerezala lanac nerazumijevanja koji runs in a family vec godinama/desetljecima.
uspjela sam ga prerezati upravo zbog njih - posluzili su mi, medju ostalim, i kao primjer kako ne treba postupati prema drugacijima (iz neznanja i straha).
Da li je razumijevanje preduvjet za ljubav? Ili je dostatno prihvaćanje i eventualno poštovanje, možeš li poštovati nešto što ne razumiješ?
Ovo mi pitanje zvuci kao jedna od glavnih postavka znanosti - istinito je samo ono sto je opipljivo i vidljivo.
Ja ne razumijem religiozne ljude ni astronaute, ali ih respektiram maksimalno i trudim se aktivno vec 2 godine razumijeti ih, narocito religiozne.
Razumijevanje je preduvjet za ljubav, ako ljubav definiramo kao stupanj razumijevanja i postivanja druge osobe ;)

Avatar
rainbow
Postovi: 3580
Pridružen/a: 23 kol 2010 22:41

Re: možeš li voljeti nekoga koga ne razumiješ? (kak se to radi)

Post Postao/la rainbow » 28 vel 2011 22:03

kako vi znate da je to ljubav? (ne zezam se, stvarno pitam) - jel to "poznate" kao osjećaj, misao; intuiciju, energiju, spoznaju ? što?
mislim imam i ja to (kad mi dođe negdi "iz unutra" da nekog volim i kažem/izrazim to, ćaća included), al se često (nažalost?) uključi i taj neki čudni mehanizam racionalizacije kojemu je jedna od potreba "razumjeti", tj shvatit zašto i kako se nešto/nekog voli

recimo ova situacija s ocem je bila samo jedan mali triger koji je dotaknuo nešto neizraženo, povrijeđeno, neiscijeljeno u meni što se vjerojatno još od djetinjstva taloži, i to što me je takva jedna situacija rasturila ne znači da istovremeno i ne volim i ne poštujem svog oca, nego da sam svjesna i još nekih situacija/procesa/dimenzija koje je taj odnos stvorio - i stvarno sam se pitala u tom trenu kad je ta hajka bila - dal on mene voli?! , i nekako (koliko god to utopistično i romantično zvučalo) voljela bih da me otac voli,prihvati i cijeni zbog toga što jesam (i da ja nađem zrelosti i vještine za isto) , a ne samo zato što sam potekla iz njegovog sjemena (ne velim da je to kod mog oca slučaj, ali iskreno niti ne znam, s njime se ne da zapodjenuti takav razgovor, puno je tu teških emocija..i da ne nabrajam dalje jer će ispast kao da sam tute na psihosešnu :)

i valjda je to to odrastanje, što kolmi veli, postoji u meni taj dio razumijevanja, topline i suosjećanja, ali i neki dio tužni i skurcani kojemu je strašno jer/al se ipak moralo izić iz nametnutih obrazaca poštovanja i postaviti svoje neke granice, kriterije -vrijednosti..

Avatar
call_me
Postovi: 2892
Pridružen/a: 19 sij 2010 21:17
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: možeš li voljeti nekoga koga ne razumiješ? (kak se to radi)

Post Postao/la call_me » 05 ožu 2011 05:47

nemoguce je da se drugacije osjecas, svoj racionalizaciji i odrastanju unatoc, ipak su to tvoji roditelji, ta iracionalna dimenzija naseg djetinjstva. mozda je potrebno da se malo odmaknes od svega kako bi te upravo ta racionalizacija dovela realnoj ljubavi. ili ne, jebiga. i to je legitimno. ne voljeti svoje roditelje. mada ne poznam nikoga tko je s tim sretan.

Avatar
roadkill
Postovi: 3338
Pridružen/a: 22 sij 2008 01:01

Re: možeš li voljeti nekoga koga ne razumiješ? (kak se to radi)

Post Postao/la roadkill » 05 ožu 2011 08:12

call_me je napisao/la:da, mozes. jer nisu svi za sve, ali je svatko za nesto.
ovako nesto. :)
s tim da ja ljubav kao osjecaj za sebe ne priznajem. kombinacija je to svega i svacega, s razlicitim udjelima. razumijevanje je jedan dio toga, ne nuzan.
bring your mind into my head...

Avatar
odiseya
Postovi: 298
Pridružen/a: 23 svi 2010 01:49
Spol/rod: žensko

Re: možeš li voljeti nekoga koga ne razumiješ? (kak se to radi)

Post Postao/la odiseya » 08 ožu 2011 15:56

Jako zanimljiva tema.
Puno sam razmisljala o svemu tome...kako je odnos roditelja i mene imao razlicite faze tako su se mijenjale i te misli, a prosli smo zaista dosta toga...
Mislim li da je to sto osjecam prema njima ljubav?
Da, mislim da jest...osjecam da jest.
Zasto?
...jer ih se sjetim svako malo...jer zelim s njima podijeliti i uspjehe i padove...jer mi je bitno kako se oni osjecaju...jer propitujem svoje postupke naspram njih i spremna sam na kompromise...
eto...mogla bih jos puno nabrajati, ali smatram da je ovo neka bit...i da nas odnos nije proizvod i ne postoji samo zato sto smo "osudjeni" jedni na druge.
Razlike su velike i iz tih razlika su naravno izvirali sukobi, tko je u pravu, a tko u krivu.
Jako smo razliciti i tu nema pomoci...jedina razlika je sto ja sada vise nemam potrebu opravdavati njima svoje postupke i uvjeravati ih kako je bas to sto ja radim najbolje na svijetu. Isto tako sam svjesna da ni ja njih ne mogu potpuno razumjeti.
Ne zelim gubiti dane i godine na te razlike...svadje i uvjeravanja...jer ima zaista bezbroj drugih stvari koje nas povezuju i usrecuju...odlucila sam zadrzati se na njima i njih postaviti za temelj odnosa.
Niti cu ja ispuniti sva njihova ocekivanja niti su oni ispunili moja, imamo dobrih i losijih dana, ali kada pogledam nas odnos sada i onaj otrpije 10 ili 15 godina...ne bih se zeljela vracati unazad. :)

Avatar
melted_sun
Postovi: 1453
Pridružen/a: 26 lis 2010 20:40
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: možeš li voljeti nekoga koga ne razumiješ? (kak se to radi)

Post Postao/la melted_sun » 09 ožu 2011 14:08

možeš.
ja jesam.

Odgovorite