Olimpijski odbor uveo je posebnu odredbu o suzbijanju diskriminacije koju moraju poštivati gradovi domaćini, nakon kontroverze oko antigej zakona u Rusiji prilikom ZOI-a u Sočiju ove godine.

U odredbi stoji da "bilo koja forma diskriminacije s obzirom na zemlju podrijetla, rasu, vjeru, spol ili na bilo kojoj drugoj osnovi nije u skladu s olimpijskom pokretom“,a  temelji se na šestom načelu Olimpijske povelje.

Iskorak Olimpijskog odbora uslijedio je nakon kontroverze u Sočiju. Naime, više od 50 aktualnih i bivših olimpijaca javno je prozvalo rusku vladu zbog zakona o zabrani "gej propagande“. Prozvali su i Olimpijski odbor i sponzore što nisu ništa napravili da se suzbije takav zakon. Među potpisnicima bili su Martina Navratilova, Andy Roddick, Greg Louganis…

Tri grada na popisu kandidata za ZOI u 2022. su Oslo u Norveškoj, Almaty u Kazahstanu te Peking. I Kina i Kazahstan redovito su prozivani zbog nepoštivanja ljudskih prava.

Očekuje se, piše Guardian, da će taj potez imati utjecaj i na FIFA-u da zauzme stajalište prije Svjetskog prvenstva u Rusiji 2018. te onog u Kataru 2022., gdje je homoseksualnost ilegalna.

Švicarci su u nedjelju uvjerljivom većinom podržali zakon koji zabranjuje diskriminaciju na temelju

“Feminizam i gotovo”, poručeno je s osmog Noćnog marša u Zagrebu, najvećeg prosvjeda za prava žena

U prvom izdanju mjesečnog pregleda nove queer glazbe govorimo o izvrsnom albumu "Orquídeas" Kali

Je li vam poznat scenarij kad se kolege s posla vrate s godišnjeg odmora i prepričavaju

Dora 2024. nakon dugo je godina donijela dvije polufinalne večeri, jer standardni format od jedne

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.